عيب‎يابي موتور از طريق رنگ دود اگزوز
نوشته شده توسط : مهندس مصطفی هندآبادی

همانطور كه یکی از راههای ساده و در دسترس تشخیص بیماری در علم پزشکی گرفتن آزمايش خون از بيمار است، در خودرو نيز علاوه بر دستگاهها و تجهيزات پيشترفته اي كه روغن موتور يا آب رادياتور را مورد تحليل قرار مي دهند، دود اگزوز نيز به عنوان در دسترس ترين سيال مورد آزمايش قرار مي گيرد.دود هاي خروجي خودرو از نظر راننده خودرو مي توانند بسيار مهم باشند و هشداري براي تعويض قطعات مصرفي باشد كه در صورت بي اهميتي ممکن است تعميرات سنگين تري را به دنبال داشته باشند به طور كلي در شرايط مختلف ممكن است شما با چهار نوع دود متفاوت شامل خاکستری، سفيد، سياه و آبي ممكن است مواجه شويد در ادامه به بررسي عومل مهم در ايجاد اين مشكلات خواهیم پرداخت.

 

 

 

بدون دود:(خاکستری) :

موتور سالم است و موتور سالم دود نمي‎کند (حتي موتور ديزل) و وقتي انگشت به لوله اگزوز مي‎زنيم انگشت نبايد چرب يا سياه شود.

دود سفيد( آب سوزی ) :

دود سفيد حتي در حد خيلي كم، هميشه علامت خوبي نمي تواند باشد و ممكن است نشانده وجود مشكلي باشد.

دود سفيد در هنگام صبح و زماني كه خودرو در شرايط سرد كار ميكند طبيعي است و حالت بخار دارد دليل آن هم اين است كه وقتي شما شب تا صبح خودرو را در گاراژ پارك ميكنيد، عمل تقطير در محفظه احتراق شكل گرفته است و زماني كه شما استارت ميزنيد بخارات از اگزوز خارج ميشوند اما اگر پس از گذشت زماني كه موتور گرم شده همچنان اين سفيدي وجود داشت، احتمال وجود خرابي در واشر سرسيلندر شما است زيرا كار اين واشر ايجاد آب بندي ميان راهگاههاي آب و محفظه سرسيلندر است و در صورت خرابي و پارگي روزنه هايي بين دو محفظه بوجود مي آيد كه آب از آنها عبور كرده و سعي مي كند كه با مخلوط سوخت و هواي در حال سوختن به محصولات خروجي اگزوز بپيوندد البته از طرفي ديگر ممكن است آب موتور بسيار زياد تر از معمول در راهگاههاي‌ آب وجود داشته باشد براي اين منظور از ميزان سطح آب موتور آگاهي پيدا كنيد زيرا ممكن است كه آب زيادي باعث فشار بيش از حد به واشر ها شده باشد و حتي ممكن است روغن موتور به مجراهاي آب، راه پيدا كرده باشد و باعث بروز اين مشكل شده باشد.زماني كه آب و روغن با يكديگر ارتباط پيدا كرده باشند از عوامل اوليه بروز اين مشكل داغ كردن موتور به دليل افزايش فشار درسرسیلندر موتور مي تواند باشد.

 

پس به طور کلی دود سفید خروجی از اگزوز ماشین را می توان در دو حالت زیر مورد بررسی قرار داد:


 

الف) موقتي : در زمستانها و شبهاي سرد وقتي موتور خاموش است به علت اينکه هواي بيرون سرد و داخل موتور گرم است در نتيجه هواي داخل موتور به صورت قطرات آب در مي‎آيد که بعد از روشن کردن موتور در صبح زود دود سفيد رنگي از اگزوز خارج مي‎شود که نتيجه آب سوزي است و چون اين حالت موقتي است اشکالي ندارد و پس از گرم شدن موتور قطع خواهد شد.

ب) دائمي : اگر دود سفيد دائمي باشد دليل آن سوختن واشر سيلندر يا ترک خوردگي سيلندر مي‎باشد.

دود سياه:
در اثر کثيفي بيش از حد فیلتر هوا ، کم بودن هوا ، خام سوختن بنزين در موتور ، ريتارد بيش از حد موتور (تنظيم نبودن دلکو) دود سياه ايجاد مي گردد.

شايد تا به حال زیاد با اين نوع دود مواجه شده باشید كه از دلايل مهم آن مي تواند عدم مخلوط سوخت وهوا با درصد متناسب باشد كه يا سوخت در آن بيش از حد است ويا هوا به مقدار كافي وجود ندارد مشكلات مختلفي ممكن است در قلب موتور اتفاق افتاده باشد از جمله اين موارد وجود گرفتگي در فيلتر هوا و يا راه ورودي هوا به موتور مي تواند باشد كه هواي كافي را به مخلوط احتراق نمي رساند. اگر خودروتان انژكتوري است بدانيد كه اجزاي اين سيستم مي توانند تاثير بسزايي در تعيين و مقدار نسبت سوخت داشته باشند، سنسورهايي از قبيل فشار هواي ورودي، جرم هواي ورودي، اكسيژن و دماي آب عامل تعيين كننده مقدار سوختي هستند كه قرار است توسط انژكتورها در محفظه احتراق پاشيده شوند البته خود انژكتور هم در صورت نشتي مي تواند باعث دود سياه شود اما اگر خودروتان كاربراتوري است درصورت تنظيم نبودن مدارهاي شتاب و يا دور آرام و يا دريچه ي ساسات مي تواند مشكوك به ايجاد مشكل باشند.

 
دود آبی: روغن سوزی

 

اين رنگ كه بيشتر در خودرو هايي با كاركرد كيلومتر بالاتر ديده مي شود تا خودروهاي نو، بيشتر اوقات بخاطر نشتي روغن در مخلوط سوخت و هوا در اگزوز ظاهر مي شود، فقط چند قطره روغن مي تواند دود خروجي را به اين رنگ در بياورد. اگر روغن سوزي موتور همراه با كم شدن توان باشد و مخصوصاً در سربالايي ها، دليل مي تواند از رينگ هاي ضعيف شده ي موتور باشد. اما براستي اين روغن ريزي از كجا شروع مي شود؟ همانطور كه ميدانيد در موتور خودرو تعداد زيادي واشر آب بندي و اورينگ وجود دارد و كارشان جلوگيري از ورود روغن به محفظه هاي احتراق است و اگر ورود اين روغن به محفظه بسيار زياد باشد مي تواند شمع جرقه را نيز فراگرفته و بايد از دست رفتن احتراق شود كه در اين صورت شمع هم بايد تعويض يا تميز شود البته اضافه كردن بعضي از افزودني ها ميتواند به جلوگيري از نشتي روغن كمك كند. يكي از نشتي هاي شايع عدم آب بندي در گايد ها يا راهنماهاي سوپاپ هاي دود و هوا است كه در صورت گاز دادن و شتاب دادن به موتور ميزان دود آبي را به طور چشمگير افزايش پيدا مي كند. در خودروهاي داراي توربو شارژر هم اگر روغن سوزي وجود داشت دليلش مي توان بخاطر خرابي در واشر پره هاي توربو باشد كه به اگزوز راه پيدا كرده و بموجب دماي زياد همانجا بخار مي شوند.

 

پس به طور کلی دود آبي خروجی از اگزوز ماشین را نيز می توان در دو حالت زیر مورد بررسی قرار داد:


 

الف) موقتي : روغن سوزي از خلاصي بيش از حد گيت سوپاپ مي‎باشد که در اينحالت معمولاً روغن کم نمي‎کند و در موقعي که موتور پرگاز کار مي کند دود قطع مي‎شود.

ب) دائمي: اگر موقع کم گاز يا پرگازکار کردن موتور به طور دائم دود کند روغن سوزي از رينگ و پيستون يا سيلندر است.

عيب رينگ: رينگها مزيت خود را از دست داده‎اند يا رينگ شکسته است .

عيب سيلندر: عيوب سيلندر مثل آئينه شدن يا صيقلي شدن جداره سيلندر يا سائيدگي سيلندر  مي باشد.

:: بازدید از این مطلب : 15796
|
امتیاز مطلب : 27
|
تعداد امتیازدهندگان : 7
|
مجموع امتیاز : 7
تاریخ انتشار : | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید

/weblog/file/img/m.jpg
kerim در تاریخ : 1391/1/9/3 - - گفته است :
perfect

/weblog/file/img/m.jpg
فرزان در تاریخ : 1390/8/14/6 - - گفته است :
با سلام
ماشین من . اول صبح که استارت می زنم ازش دود سفيد می زنه بیرون خیلی نگرانشم ولی با خوندن مطلب شما یه ذره امیدوار شدم که چیزیش نیست. با تشکر از مطالب آموزنده

/commenting/avatars/avatar15.jpg
فرهاد در تاریخ : 1389/12/5/4 - - گفته است :
ممنون مهندس. خيلي مفيد بود


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: